Nahrávám...

Scénické čtení - kniha MATĚJ A ZEBRA

Délka představení: 45

Matouš Danzer
MATĚJ A ZEBRA

Příběh o lidech a zvířatech, o jejich vzájemném porozumění i neporozumění, o jednom Matějovi, kterému se nelíbí holky, o jedné zebře, kterou málokdo dokáže spatřit.

Matěj je malý kluk, který žije se svými rodiči na farmě. Chová se jinak, než od něj jeho okolí očekává: často brečí, pořád si kreslí, chodí do dramaťáku, nehraje florbal jako všichni kluci ve třídě a mnohem víc si rozumí s holkama. Je od mala trochu jiný než většina ostatních kluků a kdyby mu nebylo dáváno najevo, že to není v pořádku, byl by ve své jinakosti šťastný.

V příběhu sledujeme Matějovýma očima peripetie v normativním prostředí rodiny a školy, jeho vnitřní coming out, první nešťastnou a zároveň zásadní lásku, vnější coming out a cestu k plnému přijetí sebe sama navzdory nepřátelským podmínkám, které se s rostoucí silou jeho osobnosti postupně proměňují. 

Matějovou spřízněnou duší je zebra, která s ním žije na farmě. Zebra se trápí, protože nikdo z koní ve stádě neuznává její zebří identitu a potřeby. Všichni k ní přistupují jako k obyčejnému koni, včetně Matějova otce, který hospodářská zvířata vnímá spíš jako nástroje. Matěj a zebra beze slov sdílejí svá trápení a my sledujeme jejich osudy souběžně.

Text je určený čtenářům od 8 let a jejich rodičům. Reaguje na stále aktuální problém heteronormativity a genderových stereotypů ve společnosti, které se dotýkají nejen queer dětí a teenagerů. 

Nejbližší termíny:

$('.cookie-consent-why-but').hide();