Nahrávám...

Ohlédnutí za festivalem AMPLION

V termínu 27. až 29. 8. 2021 proběhl v Lampionu 2. ročník festivalu AMPLION, který byl zároveň oslavou 70. narozenin kladenské loutkové scény.

Páteční program odstartovalo v hlavním sále představení King Kong mosteckého Divadla rozmanitostí, následně se v šapitó představilo brněnské Divadlo Polárka se svou Tančírnou pro nejmenší, na kterou v zápětí navázala "domovská" kapela Žampion se svým koncertem. 

Po setmění ve 20:00 přišlo na řadu velkolepé zahájení festivalu a zároveň oslava významného jubilea v podobě průvodu obřích světelných loutek, které nám společně se šapitó zapůjčilo sdružení Roztoč. Od šapitó se diváci spolu s herci Divadla Lampion vydali na krátkou cestu městem, na které se potkali s loutkovými gratulanty: zajícem, ledním medvědem a kohoutem. Loutkoví gratulanti se společně s diváky vydali do hlavního sálu, kde předali divadlu své dárky v podobě různých druhů světla. O efektní podívanou v podobě live paintingu, který ilustroval spojení energie, polární záře a vycházejícího slunce se postarala skotská výtvarnice žijící na kladensku Frances Sander. Hudební doprovod zajstil Cyril Kaplan z kapely Vložte kočku. Na závěr Divadlu Lampion popřála také patronka festivalu Amplion, herečka a spisovatelka Jana Bernášková. 

V sobotu mohli diváci jako první zhlédnout v hlavním sále představení Hodina Komenského Divadla loutek Ostrava, následoval Nedopečený koláček souboru Loutek bez hranic v šapitó a odpoledne se na malé scéně představil Lampion se svou inscenací 20 000 mil pod mořem. V podvečer si malí i velcí diváci mohli užít v šapitó kapelu Bombarďák a v závěru druhého festivalového dne se v hlavním sále představilo plzeňské Divadlo Alfa se svou marionetovou inscenací pro dospělé Don Šajn.

V neděli se jako první v hlavním sále představil zahraniční host, konkrétně Bábkové divadlo Žilina se svou inscenací Škaredé káčatko. Poté si návštěvníci mohli užít doprovodný program v podobě Literárního dopoledne s autory Radkem Malým, Ivonou Březinovou a Janou Bernáškovou, na které navázaly v Česku i zahraničí oceňované mikro inscenace Prefaby a μSputnik soubrů MIR.theatre a Plata Company. 

Jako poslední se ze soutěžních souborů v hlavním sále představilo hradecké Divadlo DRAK svou inscenací Do hajan! 

Na představení navázalo slavnostní zakončení festivalu a zároveň vyhlášení vítěze, o které se postarali herečka Waldtraut Ritterová a režisér Jan Prokeš, dlouholetí spolupracovníci Divadla Lampion a zároveň "hrdinové" festivalové znělky. 

Vítězem festivalu se stal soubor Loutky bez hranic s inscenací Nedopečený koláček. Herečka Dora Bouzková převzala cenu Amplion z dílny výtvarnice Báry Voldrábové a festivalový dort od Cukrárny a kavárny v Tuchlovicích. 

Děkujeme všem malým i velkým divákům za účast!